Fredi Beleri intervistë për mediat greke, mesazhi për Ramën dhe qytetarët e Himarës

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, nga burgu aty ku qëndron që prej 12 majit, pasi akuzohet për blerje votash, ka dhënjë një intervistë për mediat greke. 50 ditë nga arrestimi i tij Beleri ka përshkruar kushtet e paraburgimit, teksa e ka cilësuar si komplot arrestimin e tij. Ai tregoi momentet e […] The post Fredi Beleri intervistë për mediat greke, mesazhi për Ramën dhe qytetarët e Himarës appeared first on Newsbomb Albania.

Fredi Beleri intervistë për mediat greke, mesazhi për Ramën dhe qytetarët e Himarës

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, nga burgu aty ku qëndron që prej 12 majit, pasi akuzohet për blerje votash, ka dhënjë një intervistë për mediat greke.

50 ditë nga arrestimi i tij Beleri ka përshkruar kushtet e paraburgimit, teksa e ka cilësuar si komplot arrestimin e tij. Ai tregoi momentet e shkëputura nga nata e arrestimit të tij, motivet e saj për ta ndjekur penalisht si dhe i dërgoi dhe një meszh kryesministrit Edi Rama dhe qytetarëve të Himarrës.

Beleri është shprehur se arrestimi i tij është bërë dy ditë para zgjedhje në mënyrë kinematografike e si të ishte terrorist. Ai tha se deri më tani nuk e kanë thirrur në asnjë seancë hetimore dhe se akuzat ndaj tij janë të mbushura me falsifikime.

Ai tha se vetëm disa ditë para zgjedhjeve, kur gjithçka ishte e qartë që ai do të ishte fituesi pasi sondazhet e pohonin këtë fakt, kryeministri Edi Rama filloi sulmet ndaj tij.

“Asnje. Rreth 15 ditë para zgjedhjeve ishte e qartë nga klima politike që unë po fitoja. Në sondazhe më shumë se 3 nga 10 votues të Ramës dhe 4 në 10 votues me origjinë shqiptare votonin për mua dhe jo për kryebashkiakun e zgjedhur prej tij, mandat dymbëdhjetëvjeçar, në largim. Në 7 ditët e fundit, vetë Rama nisi një sulm vulgar ndaj meje, me ofendime dhe karakterizime të padëgjuara në diskursin publik, ndërkohë që mediat miqësore ndaj regjimit nxisnin devijime kundër minoritetit grek. E kam thirrur të qëndrojë në rolin e kryeministrit dhe e sigurova që të nesërmen do të kem probleme vetëm si kundërshtar dhe do të nxitoj të punoj me të për aq vite sa do të jetë kryeministër”, ka thënë Beleri, teksa më tej ka falenderuar Athinën zyrtare dhe ka kërkuar që kjo çështje të mos ndikojë në marrëdhëniet e dy vendeve.

 Fillimisht më jepni mundësinë të falenderoj kryeministrin dhe të gjithë lidershipin politik të vendit dhe shoqërisë greke, përfshirë eurodeputetët grekë, si dhe ambasadoren greke në Tiranë, Konstantina Kamitsi, për mbështetjen e tyre vendimtare të deritanishme. Nuk dua që trajtimi im nga regjimi të ndikojë në marrëdhëniet greko-shqiptare. Por shpresoj që kjo të jetë mundësia që Shqipëria të ndryshojë sjelljen e saj ndaj minoritetit grek dhe të kthehet në një shtet të së drejtës, një demokraci liberale”, shtoi ai.

INTERVISTA  E PLOTË:

Si jeni? Ju qëndroni në paraburgim për 50 ditë. Cilat janë kushtet me të cilat përballeni në burg?

Patriot, jam 50 vjeç. Bashkëmoshatarët e mi dhe të rriturit nga ne grekët e Shqipërisë, kemi lindur dhe rritur në regjimin e Hoxhës. Për ne liria dhe të drejtat e njeriut nuk janë të vetëkuptueshme si për ju. Është një luftë e vazhdueshme për t’i mposhtur ato. Kur i kemi, përjetojmë ankthin e mbajtjes së tyre. Për mua, pas zgjedhjes sime, nuk ka rëndësi se ku jam, por ku nuk jam. Më duhej të isha në pozicionin tim si kryetar i Bashkisë Himarë, duke mbrojtur të drejtat e bashkëqytetarëve të mi, grekë dhe shqiptarë. Gjatë gjithë periudhës parazgjedhore kam folur si një qytetar shqiptar, i cili kërkon përparimin dhe prosperitetin e vendit të tij, rrugën e tij të anëtarësimit në BE. Një shtetas shqiptar me origjinë greke që lidhet me marrëdhëniet midis minoritetit grek dhe qeverisë shqiptare,

Çfarë ndodhi në prag të zgjedhjeve komunale kur ju dhe partneri juaj u arrestuat me akuzën se tentoni të blini vota?

Asgjë. Koha e vendosur nga regjimi në parashtetëror për të më shfarosur thjesht po mbaronte. Ata goditën sapo morën vesh se sa himariotet  po përgatiteshin të dilnin nga Athina për të votuar dhe kuptuan se po humbnin Himaren. Për ata që nuk e dinë, Himarra nuk përfshihet në zonat e njohura minoritare të Shqipërisë. Mbrëmjen e së enjtes, dy ditë para zgjedhjeve, pas një dite rraskapitëse, isha ulur në një kafene me avokatin dhe një kushëri, duke biseduar dhe pushuar. Aty më arrestuan në një mënyrë kinematografike për të arrestuar terroristë ndërkombëtarë. Ata donin të prisnin valën e bashkatdhetarëve nga Athina që vinin të votonin dhe të terrorizonin bashkëqytetarët shqiptarë që më përkrahnin. Që atëherë jam ndaluar dhe penguar të marr detyrat e mia.

Keni bërë ndonjë gabim ju apo partneri juaj që lejoi autoritetet shqiptare t’ju akuzonin?

Asnje. Rreth 15 ditë para zgjedhjeve ishte e qartë nga klima politike që unë po fitoja. Në sondazhe më shumë se 3 nga 10 votues të Ramës dhe 4 në 10 votues me origjinë shqiptare votonin për mua dhe jo për kryebashkiakun e zgjedhur prej tij, mandat dymbëdhjetëvjeçar, në largim. Në 7 ditët e fundit, vetë Rama nisi një sulm vulgar ndaj meje, me ofendime dhe karakterizime të padëgjuara në diskursin publik, ndërkohë që mediat miqësore ndaj regjimit nxisnin devijime kundër minoritetit grek. E kam thirrur të qëndrojë në rolin e kryeministrit dhe e sigurova që të nesërmen do të kem probleme vetëm si kundërshtar dhe do të nxitoj të punoj me të për aq vite sa do të jetë kryeministër.

Regjimi kërkon që Bashkia e Himarrës s të mbetet në duart e tij. Nëse marr detyrat e mia, do të kem njohuri për provat që nuk janë të aksesueshme publikisht sot. Kjo është dëshmi e rrëmbimit të pronës së grekëve dhe dhënies së saj tek “investitorët”. Këto janë prova të zhvatjes me kërcënimin e heqjes së titujve të pronësisë dhe detyrimin për të nënshkruar një parakontratë për t’i shitur pronën tuaj personit që ju kanë treguar.

 Si jeni trajtuar në pyetje?

Nuk jam thirrur në asnjë pyetje deri më tani. Me kane mbajtur kaq jave dhe nuk me kane pyetur as emrin! Nëse marr përsipër detyrat e mia, do të mësoj informacione që nuk janë të aksesueshme për publikun sot. Kjo është dëshmi e rrëmbimit të pronës së grekëve dhe dhënies së saj tek “investitorët”.

A e keni mbajtur shënim dosjen? A ka ndonjë provë që mund të tregoni që vërteton se prokuroria kundër jush nuk është faktike, por e motivuar politikisht?

 Shkeljet procedurale janë të shumta. Dosja e lëndës që na është dorëzuar ka qenë praktikisht e zbrazët, pa asnjë provë. Aktakuza është e mbushur me paligjshmëri dhe falsifikime. Është tipike që precedenti im penal, që përmban, është i falsifikuar. Ai është i ndryshëm nga ai i nxjerrë 2 muaj para zgjedhjeve dhe i dorëzuar në Komisionin e Lartë të Zgjedhjeve. Ajo ishte e bardhë, gjë që më lejoi të deklarohesha si kandidat.

Jam i vetmi shtetas shqiptar, në mesin e 31 çështjeve penale të lidhura me veprat elektorale për zgjedhjet e fundit bashkiake, por edhe i vetmi në 32 vitet e fundit të zgjedhjeve, ndaj të cilit është vendosur një masë kufizuese “arrest në paraburgim”. që një mbështetës i mund të ketë blerë vota, pra për veprën penale të bashkëpunimit në korrupsion elektoral. Megjithatë, besoj se në Shqipëri ka gjyqtarë. Së shpejti një gjyqtar do t’i rezistojë regjimit, duke mbrojtur jo mua, por drejtësinë, institucionin, por edhe rrugën e anëtarësimit të Shqipërisë në BE, shtetin e së drejtës dhe të drejtat e njeriut.

Cilat janë shkaqet kryesore të ndjekjes penale? Pse regjimi i Edi Ramës kërkon të kontrollojë me çdo kusht bashkinë e Himarës? Çfarë është në rrezik? A ka në shënjestër minoritetin grek apo janë stimujt financiarë?

Të dyja, plotësuese. Ata favorizojnë investitorët miqësorë dhe u prenë kordonin e kërthizës grekëve nga rajoi, që është pronë e tyre atërore. Duke çrrënjosur grekët, ata sigurojnë interesat e partnerëve të tyre. Ne duam ta shohim vendin tonë të përparojë dhe helenizmi të përparojë në vend të tij. Regjimi kërkon të korrë veçantinë e vendit dhe ta shohë helenizmin të shkulur, përfundimisht dhe në mënyrë të pakthyeshme, pasi do të ketë humbur pronën e tij atërore. Mendoni sa prej jush e keni harruar fshatin tuaj kur nuk e keni mbajtur pasurinë stërgjyshore atje.

Më tej, regjimi me ndjekjen penale dhe paraburgimin po i dërgon një mesazh të tashmes dhe të ardhmes, një mesazh vendosmërie. Ndalimi im dhe privimi de facto i të drejtës së votës është një mesazh i qartë pushteti dhe frikësimi. Do mbizotërojë frika se kushdo që reagon ndaj regjimit do të ketë të njëjtin fat.

Mendoni se ndjekja juaj penale dhe paraburgimi merr karakterin e një çështjeje kombëtare që prek marrëdhëniet greko-shqiptare?

 Fillimisht më jepni mundësinë të falenderoj kryeministrin dhe të gjithë lidershipin politik të vendit dhe shoqërisë greke, përfshirë eurodeputetët grekë, si dhe ambasadoren greke në Tiranë, Konstantina Kamitsi, për mbështetjen e tyre vendimtare të deritanishme. Nuk dua që trajtimi im nga regjimi të ndikojë në marrëdhëniet greko-shqiptare. Por shpresoj që kjo të jetë mundësia që Shqipëria të ndryshojë sjelljen e saj ndaj minoritetit grek dhe të kthehet në një shtet të së drejtës, një demokraci liberale.

Cili është mesazhi juaj për qytetarët e Himarës dhe cili mendoni se do të jetë zhvillimi i çështjes?

 I kërkoj të tregojnë durim, të mos humbasin besimin te demokracia dhe shteti ligjor, të vazhdojnë të mbrojnë ligjin. Sepse më 15 maj në Himarë fitoi Republika. Unë u jam mirënjohës atyre që treguan dashamirësi, por gjithashtu simpatizoj ata që iu dorëzuan terrorizmit. Për mua nuk ka fitues dhe humbës. Të gjithë qytetarët e Himarës dhe unë si kryebashkiak i pari mes të barabartëve do të marshojmë së bashku të bashkuar për t’u bërë edhe më të fortë. Unë personalisht marr forcë nga forca dhe qëndresa e tyre, si një qytetar që ka mësuar të mbrojë idetë e tij për liri dhe demokraci. Derisa të takohemi përsëri!

 

 

 

 

 

 

 

The post Fredi Beleri intervistë për mediat greke, mesazhi për Ramën dhe qytetarët e Himarës appeared first on Newsbomb Albania.