Kim Jong Un paralajmëron sërish për përdorimin e armëve bërthamore

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, paralajmëroi sërish se mund të përdorë armët e tij bërthamore nëse kërcënohet, pasi ai lavdëroi zyrtarët e tij të lartë ushtarakë për organizimin e një parade masive ushtarake në kryeqytetin, Phenian, këtë javë.

Kim shprehu “vullnetin e vendosur” për të vazhduar zhvillimin e ushtrisë së tij të armatosur bërthamore në mënyrë që ajo “të mund të përmbajë dhe frenojë në mënyrë parandaluese dhe tërësisht të gjitha përpjekjet e rrezikshme dhe lëvizjet kërcënuese, duke përfshirë kërcënimet bërthamore gjithnjë në rritje nga forcat armiqësore, nëse është e nevojshme”, tha zyrtari i Koresë së Veriut.

KCNA tha se Kim thirri zyrtarët e tij ushtarakë për të lavdëruar punën e tyre në paradën e së hënës, ku shfaqi armët më të mëdha në programin bërthamor të ushtrisë, duke përfshirë raketat balistike ndërkontinentale, shkruan wkyt, transmeton Klankosova.

Duke folur me mijëra trupa dhe spektatorë të mobilizuar për ngjarjen, Kim u zotua të zhvillojë forcat e tij bërthamore me “shpejtësinë më të shpejtë të mundshme” dhe kërcënoi se do t’i përdorte ato nëse do të provokohej.

Koreja e Jugut do të përurojë një qeveri të re konservatore në maj, e cila mund të mbajë një qëndrim më të ashpër ndaj Phenianit pas politikave të prishura të angazhimit të presidentit aktual liberal, Moon Jae-in.

Kërcënimi i Kim-it për të përdorur forcat e tij bërthamore për të mbrojtur “interesat themelore” të përcaktuara në mënyrë të paqartë të vendit të tij, ndoshta paraqet një doktrinë bërthamore përshkallëzuese që mund të përbëjë shqetësim më të madh për Korenë e Jugut, Japoninë dhe Shtetet e Bashkuara, thonë ekspertët.

Lajmet e fundit qe mund ti lexoni...
Lajme te ndryshme te rendeishme shqip