KOSOVA

Fqinjët flasin për djalin ‘fantazmë’ që privoi nga jeta dy prindërit e tij: Ai fshihej nga të gjithë, prindërit thonin se…

Kosova është tronditur javë me parë nga një ngjarje e ndodhur në Prizren. Djali kishte privuar nga jeta dy prindërit e tij të cilët kishin ardhur në Kosovë për pushime.

Para rreth 10 viteve çifti Durim e Suada Hadri kishin blerë një shtëpi dykatëshe në Ortakoll të Prizrenit. Ndonëse kishin pasaporta suedeze, ata kishin vendosur që vitet e pleqërisë t’i kalonin në vendlindje.

Kohë pas kohe në Prizren i vinin për vizitë tre fëmijët, dy djemtë dhe vajza. Por njëri nga ta, Adriatiku ishte më misterioz. Gjithmonë kur vinte në Kosovë, ai qëndronte i mbyllur në shtëpi. Nuk dilte as në ballkon.

Çifti për sjelljet e tij, arsyetohej tek fqinjët se është i sëmurë. E pikërisht Adriatiku 35-vjeçar po kërkohet për privimin nga jeta e prindërve të tij, që dyshohet se e kreu për motive pronësore.

Një fotografi me një mesazh se dy persona kanë ndërruar jetë qëndron e varur në rrethojat e shtëpisë dykatëshe në lagjen e Ortakollëve në Prizren.

Dyert e kësaj shtëpie janë të mbyllura, po ashtu edhe ro..

Kosova është tronditur javë me parë nga një ngjarje e ndodhur në Prizren. Djali kishte privuar nga jeta dy prindërit e tij të cilët kishin ardhur në Kosovë për pushime.

Para rreth 10 viteve çifti Durim e Suada Hadri kishin blerë një shtëpi dykatëshe në Ortakoll të Prizrenit. Ndonëse kishin pasaporta suedeze, ata kishin vendosur që vitet e pleqërisë t’i kalonin në vendlindje.

Kohë pas kohe në Prizren i vinin për vizitë tre fëmijët, dy djemtë dhe vajza. Por njëri nga ta, Adriatiku ishte më misterioz. Gjithmonë kur vinte në Kosovë, ai qëndronte i mbyllur në shtëpi. Nuk dilte as në ballkon.

Çifti për sjelljet e tij, arsyetohej tek fqinjët se është i sëmurë. E pikërisht Adriatiku 35-vjeçar po kërkohet për privimin nga jeta e prindërve të tij, që dyshohet se e kreu për motive pronësore.

Një fotografi me një mesazh se dy persona kanë ndërruar jetë qëndron e varur në rrethojat e shtëpisë dykatëshe në lagjen e Ortakollëve në Prizren.

Dyert e kësaj shtëpie janë të mbyllura, po ashtu edhe roletat e dritareve të saja të gjitha janë të ulura poshtë duke u dhënë kështu të kuptohet se aty nuk jeton askush.

Në oborrin e kësaj shtëpie në Prizren gjendet edhe një veturë e cila është e gjitha e mbështjellë me një mbulesë. Ajo i takonte çiftit Hadri, Suadës dhe Durimit njëri 55 e tjetri 64 vjeçar të cilët kishin kohë që nga Suedia kishin ardhur për të jetuar në Kosovë.

Por fundi i këtij çifti ishte tragjik. Ata u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre në mëngjesin e 22 janarit të këtij viti.

I dyshuari kryesor për privimin nga jeta e tyre po cilësohet djali i tyre, Adriatiku-35-vjeçar. Çifti kishte tre fëmijë, dy djem dhe një vajzë.

Dy nga ta ishin të martuar, ndërkohë tjetri, Adriatiku 35-vjeçar ishte i pamartuar. Çifti ndërrimin e moteve e kishin kaluar në Suedi, tek fëmijët. Por me tu kthyer në Kosovë, mes tyre dhe djalit, nisën problemet.

“Nuk kemi ndi as krismë e as kurgjo. Krejt familjen e kanë jashtë. Na me ta kemi pi çaj, kafe, për neve gjithmonë kanë qenë të mirë. Nuk kanë folur asnjëherë për ndonjë problem”, thotë njëri nga fqinjët e çiftit. Ata thonë se dy fëmijët e tjerë të çiftit i kanë parë, por Adriatikun i cili dyshohet se i privoi nga jeta ata, thonë se asnjëherë nuk e kanë parë.

“Ai djali edhe kur ka ardhë, ne kurrë s’e kemi pa as nuk e kemi njohë as kurrgjë. Rrike brenda, nuk dilte aq. Prindërit e tij thonin është pak i sëmurë. Këta i kanë tre fëmijë. Djali e cika tjetër janë atje punojnë atje rregullisht. Këta vinin herë këtu e herë atje. E kanë blerë këtë shtëpinë afër nesh. Pinim kafe shpesh me zonjën e ndjerë”, sqarojnë fqinjët.

E çifti i ndjerë, planet për të qëndruar në vendlindje i kishin te mëdha. Për këtë punë kishin bërë edhe investime në biznes duke blerë kështu një tokë për parkingje në qendër të Prizrenit e dy banesa.

E pikërisht prona dyshohet të jetë shkaktari i këtij veprimi që e kreu 35-vjecari. Por i dyshuari kryesor për këtë vepër, djali i çiftit ende nuk është kapur nga Policia.

“Ai nuk është marrë me punë të mira. Babi i tij ka qenë milioner. E kanë blerë një parking në qendër të Prizrenit. Po thonë se për pronë janë kapur”, deklarojnë fqinjët.

Nga ana tjetër, Prokuroria thotë se tani nuk kanë informacione të reja për vendndodhjen e Adriatikut.
Ndërkohë në rast tashmë për hetime janë përfshirë edhe autoritet suedeze.

Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

LAJME ME TE LEXUARA

Loading...
To Top