Kurti e zbulon detyrën e parë të qeverisë

Shpërndaje

Kosova ende nuk ka siguruar vaksina kundër COVID-19

Kryetari i VV-së, Albin Kurti ka pritur në takim sot ambasadoren e Luksemburgut në Kosovë, Natacha Gomes.

Siç bëhet e ditur në komunikatë, Kurti në këtë takim ka qenë i shoqëruar nga Arben Vitia, shkruan lajmi.net.

VV në njoftim ka thënë se Kurti ka nënvizuar se detyra e parë e qeverisë së re do të jetë menaxhimi me pandeminë, përkatësisht sigurimi sa më i madh i vaksinave për COVID-19 në një proces sa më të shpejtë.

Njoftimi i plotë:

Ambasadoren e Luksemburgut në Kosovë, znj. Natacha Gomes, e priti sot në takim kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, njëherazi kryeministri në ardhje, Albin Kurti, bashkë me deputetin e legjislaturës së re, Arben Vitia.

Znj. Gomes e uroi kryetarin Kurti për fitoren në zgjedhje, dhe duke i uruar sukses të mëtejmë në punën e tij, shprehu interesimin e saj për përgatitjet që janë duke u bërë për formimin e institucioneve të reja, dhe për prioritetet e qeverisjes tonë. Kryeministri në ardhje, z. Kurti e falënderoi për urimin dhe vizitën. Ai theksoi se detyra e parë e ekzekutivit do të jetë menaxhimi me pandeminë, përkatësisht sigurimi sa më i shpejtë dhe në sasi sa më të madhe i vaksinës kundër Covid-19, për të cilën ripërsëriti që Kosova llogaritë në shtetet mike për ndihmë në atë drejtim.

Tutje, si prioritet, z. Kurti shtroi çështjen e punësimit dhe drejtësisë, me luftimin e krimit dhe korrupsionit në qendër, duke nënvizuar që progresi në këto fusha është i domosdoshëm për një shtet të qëndrueshëm dhe funksional. Në fund të këtij takimi, me ambasadoren znj. Gomes, u pajtuam që me t’u konsoliduar qeveria e re, të aranzhojmë takime mes përfaqësuesve të lartë të vendeve tona, për bashkëpunim të mëtejmë e thellim të marrëdhënieve tona bilaterale.

Shpërndaje

Lajmet e fundit qe mund ti lexoni...
Lajme te ndryshme te rendeishme shqip