Meloni i kërkoi Vuçiqit në Beograd njohjen e Kosovës

Vizita e kryeministres italiane Giorgia Meloni te presidenti Aleksandar Vuçiq, dje në Serbi, nuk ishte vetëm një vizitë kortezie. Kështu ka shkruar e përditshmja italiane “La Repubblica”, transmeton Klankosova.tv. Italia është investitori i tretë më i madh në Beograd me një bilanc tregtar që ka arritur në 2 miliardë euro në gjashtë muajt e fundit. […]

Meloni i kërkoi Vuçiqit në Beograd njohjen e Kosovës
Kosova, Serbia dhe Rusia. Foto: Fisnik Xhelili/Portalb.mk

Vizita e kryeministres italiane Giorgia Meloni te presidenti Aleksandar Vuçiq, dje në Serbi, nuk ishte vetëm një vizitë kortezie. Kështu ka shkruar e përditshmja italiane “La Repubblica”, transmeton Klankosova.tv.

Italia është investitori i tretë më i madh në Beograd me një bilanc tregtar që ka arritur në 2 miliardë euro në gjashtë muajt e fundit.

Kryeministrja italiane pas më shumë se një ore bisedë me Vuçiqin, përsëriti mbështetjen e Italisë për hyrjen e Serbisë në Bashkimin Evropian, por në këmbim kërkoi njohjen e Kosovës, edhe në zonën ku është i pranishëm minoriteti serb.

“Në të njëjtën kohë, Vuçiq kërkoi të përshpejtohet procesi i hyrjes së Serbisë në Evropë, në dritën e nacionalizmit të ekstremit të djathtë që edhe ai, një nacionalist në çdo rast, e ka gjithnjë e më të vështirë për ta kontrolluar: vrasja e një polici ishte e mjaftueshme. pikërisht në Kosovë, për të ngritur tensionin me përleshje në kufi ku ishte përfshirë edhe kontingjenti paqeruajtës italian”, shkruan La Repubblica.

Në deklaratat e shkurtra në fund të takimit (pa pyetje nga gazetarët), Meloni e përsëriti qartë linjën, pasi i kërkoi privatisht Vuçiqit një përpjekje për çështjen e Kosovës, e cila është shumë shqetësuese për BE-në.

“Ne kemi qenë dhe do të vazhdojë të jetë ndër mbështetësit kryesorë të procesit të zgjerimit: gjithmonë e kam cilësuar si “ribashkimin e Evropës”.

Meloni shkon aq larg sa thotë se ajo zonë është thelbësore për Evropën, e cila nuk mund të thuhet se është vërtet e bashkuar derisa Ballkani Perëndimor të ketë hyrë në familjen evropiane.

Më pas Meloni i lë Vuçiqit një mesazh jo vetëm për Kosovën, por edhe për marrëdhëniet me Rusinë.

“Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është një rrugë që ne duhet të vazhdojmë ta ndjekim, edhe sepse është thelbësore të garantojmë këtë rajon”.