Nis shitja e testeve të shpejta për COVID-19 në supermarkete e Gjermanisë

Shpërndaje

Nis shitja e testeve të shpejta për COVID-19 në supermarkete.

Linja e super-marketeve Aldi në Gjermani nisi të shtunën të shesë kite testesh të shpejta për COVID. Në disa prej dyqaneve ato u boshatisën menjëherë.

Pesë kite testesh të shpejta – rapid-test – me vlerë rreth 25 euro nxitën radhë të gjata në dyqane, teksa në Gjermani deri më tani janë miratuar rreth shtatë marka që i prodhojnë ato. Kitet mund të blihen me sasi të kufizuara, vetëm një pako për person.

Nisma tregtare synon të nxisë testimet masive dhe të ulë koston e tyre. Ajo vjen teksa Gjermania përpiqet të lehtësojë masat kufizuese, ndërkohë që paralelisht po vijohet edhe me vaksinimin e popullsisë, ngjashëm edhe në Evropë.

Javën e shkuar Evropa numëroi 1 milion raste të reja me COVID-19, një rritje rreth 9% krahasuar me një javë më parë. Autoritetet gjykojnë se lehtësimi i masave kufizuese duhet bërë në mënyrë të kontrolluar.

Sidoqoftë në shumë shtete po rezulton që popullsia po lodhet nga kufizimet. Policia franceze zbrazi parqet buzë lumenjve dhe u ndaloi të rinjve të konsumonin alkool në publik në zona si Dunkirk dhe Nice, ku ka pasur së fundmi përhapje më të madhe të infeksionit.

Ndërkohë në Austri, mijëra njerëz u mblodhën të shtunën në disa protesta kundër masave kufizuese në Vjenë. Sipas mediave lokale, rreth 15 mijë persona morën pjesë në protesta dhe shumë prej tyre nuk mbajtën maska.

Shpërndaje

Lajmet e fundit qe mund ti lexoni...
Lajme te ndryshme te rendeishme shqip