Shqipëria kryen mbi 3 mijë teste, ja sa është numri i rasteve pozitive për 24 orë

Shpërndaje

Shqipëria publikon bilancin e COVID-19: 11 viktima brenda 24 orëve.

519 raste të reja pozitive dhe 11 humbje është bilanci i 24 orëve të fundit nga koronavirusi në vendin tonë. Rastet e reja janë identifikuar nga 3251 testime të kryera.

Siç bën me dije Ministria e Shëndetësisë viktimat janë të moshave 53-96 vjeç.

“11 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Peqini, 1 qytetar nga Korça” thuhet në njoftim.

Ndërkohë rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

138 raste në Tiranë, 47 në Vlorë, 29 në Korçë, 23 në Fier, 22 në Shkodër, 21 në Sarandë, 19 në Berat, 17 në Durrës, nga 16 raste në Kukës, Mallakastër, 15 në Gramsh, nga 12 raste në Gjirokastër, Pogradec, Elbasan, nga 11 raste në Kurbin, Lezhë, Lushnje, nga 8 raste në Kavajë, Tropojë, Ura Vajgurore, 6 në Kolonjë, nga 5 raste në Himarë, Skrapar, nga 4 raste në Krujë, Devoll, Kamëz, Peqin, nga 3 raste në Delvinë, Vau i Dejës, nga 2 raste në Mat, Selenicë, Belsh, Kuçovë, Patos, Cerrik, Poliçan, nga 1 rast në Mirditë, Përmet, Tepelenë, Fushë Arrëz, Dibër, Malësi e Madhe, Shijak, Vorë, Maliq, Dropull, Libohovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 671 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 84,625 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet Covid në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 399 pacientë, 28 në terapi intensive, nga të cilët 10 pacientë janë të intubuar.

Nga ana tjetër vijon procesi i vaksinimit anti-Covid në qendrat e përqendruara të vaksinimit si dhe në shkolla për arsimtarët. Gjatë ditës së sotme janë kryer 3509 vaksinime anti-Covid.

Nga fillimi i vaksinimit janë kryer 44,830 vaksinime për personelin shëndetësor, të moshuarit dhe mësuesit.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se do të mbajë në fuqi masat kufizuese deri në 25 mars dhe pas kësaj date do të ketë një njoftim të dytë.

Statistika (20 Mars 2021)

Raste të reja ditore 519

Të shëruar në 24 orë 671

Të shtruar në spitale 399

Humbje jete në 24 orë 11

Testime ditore 3251

Testime totale 529,309

Raste pozitive 120,541

Raste të shëruara 84,625

Raste Aktive 33,783

Humbje jete 2133

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 23013

Fier 2596

Durrës 1561

Vlorë 1456

Shkodër 1267

Gjirokastër 1196

Korçë 813

Lezhë 642

Elbasan 418

Dibër 343

Kukës 332

Berat 146.

Shpërndaje

Lajmet e fundit qe mund ti lexoni...
Lajme te ndryshme te rendeishme shqip