Ukraina: Kemi vrarë 23 mijë rusë

Lufta mes Ukrainës dhe Rusisë po vazhdon.

Ministria ukrainase e Mbrojtjes ka bërë një rifreskim të të dhënave rreth bilancit të luftës që nga nisja e saj më 24 shkurt.

Sipas autoriteteve ukrainase, ushtria ruse ka humbur 23 mijë ushtarë që nga nisja e të ashtuquajturit “operacion special”, i cili tashmë është zhvendosur në pjesën lindore të Ukrainës.

Gjithashtu bëhet me dije se ushtria vendase ka shkatërruar 986 tanke, 2418 mjete të blinduara, 435 sisteme artilerie, 189 avionë, 8 anije, 155 helikopterë.

Mediat e huaja deklarojnë se nuk mund t’i konfirmojnë këto shifra, po janë vetë autoritetet ruse ato që deklaruan pak kohë më parë se ushtria ka pësuar humbje domethënëse në Ukrainë.

Lajmet e fundit qe mund ti lexoni...
Lajme te ndryshme te rendeishme shqip