Ukraina rrezikon të humbasë dhjetëra miliona tonë drithë

Lufta mes Rusisë dhe Ukrainës po vazhdon.

Ukraina mund të humbasë dhjetëra milionë tonë drithë për shkak të bllokadës së Rusisë në portet e saj në Detin e Zi, ka thënë presidenti Volodymyr Zelensky.

Udhëheqësi ukrainas tha: “Rusia nuk i lejon anijet të hyjnë apo të dalin, ajo po kontrollon detin e Zi. Rusia dëshiron të bllokojë plotësisht ekonominë e vendit tonë.”
Ukraina dhe Rusia luajnë një rol kyç në prodhimin botëror të ushqimit, duke përfaqësuar 53% të tregtisë globale në vaj luledielli dhe fara, dhe 27% në grurë, sipas Kombeve të Bashkuara, shkruan Sky News.

Megjithatë, shqetësimet po rriten se lufta mund të shkaktojë një krizë ushqimore që do të prekë Evropën, Azinë dhe Afrikën.

Javën e kaluar, shefi ekzekutiv i kompanisë norvegjeze Yara, një nga prodhuesit më të mëdhenj të plehrave në botë, paralajmëroi se ndikimi i luftës në Ukrainë në sigurinë globale të ushqimit do të ishte “dramatik”.

Svein Tore Holsether tha: “Megjithëse biznesi i Yara është fleksibël dhe elastik, ndikimi i luftës në sigurinë globale të ushqimit do të jetë dramatik. Ne përsërisim thirrjet tona për veprimin e qeverisë për të forcuar zinxhirët e furnizimit me ushqim dhe për të ulur varësinë nga Rusia.”

Lajmet e fundit qe mund ti lexoni...
Lajme te ndryshme te rendeishme shqip