Ѓоковиќ ја започна одбраната на титулата на Вимблдон со победа против Качин

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во второто коло на Вимблдон, откако денеска во првото коло го совлада Аргентинецот Педро Качин со резултат 6:3, 6:3, 7:6 (7:4). Натпреварот траеше два часа и 14 минути. Ѓоковиќ во второто коло ќе игра против Австралиецот Џордан Томпсон, кој во првото коло го... Текстот Ѓоковиќ ја започна одбраната на титулата на Вимблдон со победа против Качин е превземен од А1он.

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во второто коло на Вимблдон, откако денеска во првото коло го совлада Аргентинецот Педро Качин со резултат 6:3, 6:3, 7:6 (7:4).

Натпреварот траеше два часа и 14 минути. Ѓоковиќ во второто коло ќе игра против Австралиецот Џордан Томпсон, кој во првото коло го совлада Американецот Брендон Накашима со 2:6, 2:6, 6:4, 7:6 (7:4), 6:3.

Томпсон е 70. тенисер во светот, но никогаш во кариерата не играл против Ѓоковиќ, кој моментално е на второто место на АТП листата.

Текстот Ѓоковиќ ја започна одбраната на титулата на Вимблдон со победа против Качин е превземен од А1он.