Jose Mourinho dënohet me 50 mijë euro dhe suspendim për 10 ditë në Serie A

Mourinho dënohet me 50 mijë euro dhe suspendim për 10 ditë në Serie A. Trajneri i Romës, Jose Mourinho, do të pezullohet për 10 ditët e para të sezonit të ri të Serie A për shkak të akuzave të tij ndaj gjyqtarit Daniele Chiffi. ‘Special One’ kishte qenë në dukje i gatshëm të bënte një […]

Mourinho dënohet me 50 mijë euro dhe suspendim për 10 ditë në Serie A.

Trajneri i Romës, Jose Mourinho, do të pezullohet për 10 ditët e para të sezonit të ri të Serie A për shkak të akuzave të tij ndaj gjyqtarit Daniele Chiffi.

‘Special One’ kishte qenë në dukje i gatshëm të bënte një marrëveshje për pranimin e fajësisë me autoritetet, por kjo më pas nuk u materializua dhe shkoi në gjykim.

Agjencia e lajmeve ANSA njofton se vendimi ishte një pezullim 10-ditor duke filluar nga dita e parë e sezonit 2023-24 Serie A.

Kjo në mënyrë efektive do të thotë se ai do të ndalojë në ndeshjen hapëse të fushatës.

Roma u gjobit gjithashtu me 50,000 euro së bashku me një gjobë prej 50,000 euro për Mourinhon.

Mourinho ishte përplasur me Chiffin gjatë barazimit 1-1 mes Romës dhe Monzës më 3 maj, por ishin deklaratat që ai bëri në media më pas që i kushtuan atij këtë ndalim.

“Ky ishte arbitri më i keq që kam hasur në të gjithë karrierën time”, tha Mourinho në atë kohë.

“Më besoni, jam marrë me shumë arbitra të këqij. Zakonisht, kur flas për arbitrat, është sepse ata kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në lojë.

“Në këtë rast, nuk mendoj se është e vërtetë. Por ai është i tmerrshëm, nuk bën lidhje njerëzore me askënd, nuk ka empati, i jep karton të kuq një lojtari që rrëshqet sepse është i rraskapitur në minutën e 96-të”.

Ai tha gjithashtu se kishte ndaluar së foluri me lojtarët e tij për 20-30 minutat e fundit të ndeshjes, sepse mendonte se çdo gjë mund të përdoret si një justifikim për Chiffin për ta përjashtuar atë.