“SPAK duhet të shkojë te Edi Rama”, Lulzim Basha flet për vetting të politikës: Popullit t’i kthehen milionat e vjedhura

Lulzim Basha është ndaluar këtë të martë në Laç, ku është takuar me demokratët në kuadër të turit të tij në garën për të marrë drejtimin e Partisë Demokratike. Ai është fokusuar dhe te zhvillimet e ditëve të fundit, për inceneratorët. “SPAK nuk duhet të ndalet, por duhet t’i shkojë deri në fund aferës prej […] The post “SPAK duhet të shkojë te Edi Rama”, Lulzim Basha flet për vetting të politikës: Popullit t’i kthehen milionat e vjedhura appeared first on Newsbomb Albania.

“SPAK duhet të shkojë te Edi Rama”, Lulzim Basha flet për vetting të politikës: Popullit t’i kthehen milionat e vjedhura

Lulzim Basha është ndaluar këtë të martë në Laç, ku është takuar me demokratët në kuadër të turit të tij në garën për të marrë drejtimin e Partisë Demokratike. Ai është fokusuar dhe te zhvillimet e ditëve të fundit, për inceneratorët.

“SPAK nuk duhet të ndalet, por duhet t’i shkojë deri në fund aferës prej 430 milionë euro të Inceneratorëve, sepse njeriu që mban bashkë fijet e krimit dhe korrupsionit është Edi Rama”, shkruan ai ndër të tjera teksa flet për vetting të politikës.

“Ndiq paranë por dhe lidhjet me krimin është thelbi i vetting-ut të politikanëve. Vetëm kështu para shqiptarëve do të tregohet kush është i pastër e kush jo.”

Më tej, demokrati thotë se duhen krijuar mekanizmat ligjorë dhe mbështetja e pakushtëzuar për SPAK që ky institucion të hetojë pasuritë e çdokujt që është përfshirë në kontratat koncesionare dhe që paratë e vjedhura shqiptarëve, t’u kthehen.

Mesazhi i plotë i Lulzim Bashës:

Përballja pakompromis me korrupsionin, pastrimi i politikës, dhënia fuqi qytetarëve të zgjedhin me votë përfaqësuesit e tyre në Parlament, vota e emigrantëve janë udhërrfyesi ynë në rrugën që kemi nisur për çlirimin e politikës dhe ekonomisë.

Një Shqipëri e çliruar nga korrupsioni që kërcënon mirëqenien e familjeve shqiptare, i cili është ulur këmbëkryq në zyrat e qeverisë, siç dëshmon afera e Inceneratorëve, është prioritet sot i çdo qytetari të këtij vendi.

SPAK nuk duhet të ndalet, por duhet t’i shkojë deri në fund aferës prej 430 milionë euro të Inceneratorëve, sepse njeriu që mban bashkë fijet e krimit dhe korrupsionit është Edi Rama. SPAK nuk duhet të hezitojë të çojë para drejtësisë këdo që ka abuzuar me besimin e shqiptarëve me paratë e tyre.

Ndiq paranë por dhe lidhjet me krimin është thelbi i vetting-ut të politikanëve. Vetëm kështu para shqiptarëve do të tregohet kush është i pastër e kush jo.

Të gjithë pa përjashtim duhet t’i nënshtrohen hetimit pasuror dhe të lidhjeve me krimin.

E jo vetëm kaq por duhen krijuar mekanizmat ligjorë dhe mbështetja e pakushtëzuar për SPAK që të bëhet:

  • Hetimi i pasurive të çdokujt që është përfshirë në hartimin, miratimin dhe përfitimin e kontratave koncesionare, nga juristi i thjeshtë deri tek kryeministri;
  • Paratë që u janë vjedhur shqiptarëve dhe kanë përfunduar në llogari bankare apo janë investuar kudo nëpër botë duhet t’u kthehen shqiptarëve.
  • Partia Demokratike mund dhe do ta sjellë këtë ndryshim, duke u bashkuar përmes vlerave dhe ideve në Aleancën Qytetare për Demokracinë, nëpërmjet të cilës mund të formojmë një shumicë që tejkalon ndarjet politike, për të bërë ndryshimet kushtetuese që u japin forcë dhe pushtet qytetarëve për të ndërtuar të ardhmen që meritojnë.

The post “SPAK duhet të shkojë te Edi Rama”, Lulzim Basha flet për vetting të politikës: Popullit t’i kthehen milionat e vjedhura appeared first on Newsbomb Albania.