SHENDETI

bg
Deri më 9 maj në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 553 raste me kollën e madhe

Deri më 9 maj në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 553...

Pesëmbëdhjetë raste të reja me pertusis apo kollës së mirë, janë raportuar në periudhën...

bg
Diabeti i nënës lidhet me rrezikun e ADHD te fëmijët

Diabeti i nënës lidhet me rrezikun e ADHD te fëmijët

Në një studim të publikuar së fundmi, shkencëtarët vlerësuan lidhjen midis diabetit...

bg
Alergjitë te fëmijët, rreth nesh ka shumë alergjenë për disa të padëmshme por për disa mund të jenë kërcënuese për jetën

Alergjitë te fëmijët, rreth nesh ka shumë alergjenë për...

Alergjia është një ndjeshmëri e shtuar e trupit ndaj disa substancave të njohura...

bg
Çfarë duhet të bëni kur fëmija përgjigjet në mënyrë të vrazhdë ose nuk ju bindet?

Çfarë duhet të bëni kur fëmija përgjigjet në mënyrë të...

Edhe pse shpesh dëgjojmë këshilla që prindërit duhet ta injorojnë këtë lloj sjelljeje,...

bg
Tre ushqimet që shkaktojnë celulit – zgjidhjet natyrale për ta trajtuar

Tre ushqimet që shkaktojnë celulit – zgjidhjet natyrale...

Celuliti ndodh kur indet në shtresën e lëkurës dobësohen dhe lejojnë formimin e...

bg
Sa sheqer duhet të konsumoni çdo ditë, guida e shëndetshme për çdo moshë

Sa sheqer duhet të konsumoni çdo ditë, guida e shëndetshme...

Sheqeri industrial është një ndër përbërësit më problematik për regjimin e çdo personi...

bg
Bëjeni dallimin: Çfarë janë testet gjinekologjike dhe çfarë është Pap testi?

Bëjeni dallimin: Çfarë janë testet gjinekologjike dhe çfarë...

Shumë gra shpesh ngatërrohen dhe besojnë se testet gjinekologjike janë të njëjta...

bg
Si të vendosni kufij dhe pse kjo është e rëndësishme për shëndetin tuaj mendor

Si të vendosni kufij dhe pse kjo është e rëndësishme për...

Kufijtë janë ato kufij që ne i identifikojmë për veten tonë dhe i zbatojmë përmes...

bg
Gjithçka që duhet të dini për ngrirjen e qafës

Gjithçka që duhet të dini për ngrirjen e qafës

Qafa përbëhet nga muskuj, tendina, ligament dhe kocka. Të gjitha këto bashkëpunojnë...

bg
Kanceri te të rinjtë në rritje: Çfarë duhet të dini për skriningun dhe rrezikun tuaj?

Kanceri te të rinjtë në rritje: Çfarë duhet të dini për...

Ekziston një rritje e ndërgjegjësimit për kancerin tek rinjtë, pjesërisht për shkak...

bg
Mënyrat e shëndetshme për të pirë ujë me limon

Mënyrat e shëndetshme për të pirë ujë me limon

Një shprehje e përhapur thotë se “kur jeta të jep limonë, bëj një limonatë#. E nëse...

bg
Çfarë duhet të dini për pirjen e kafesë nëse vuani nga aciditeti në stomak

Çfarë duhet të dini për pirjen e kafesë nëse vuani nga...

Për shumë njerëz, pirja e kafesë në mëngjes është një nevojë dhe domosdoshmëri....

bg
A ndien truri dhimbje? Faktet interesante që duhet t’i dini

A ndien truri dhimbje? Faktet interesante që duhet t’i...

Ka pretendime sipas të cilave, truri nuk ndien dhimbje. Nëse është kështu, atëherë...

bg
Cvejoska Çollakovska: Shekulli 21 është shekulli i sëmundjeve alergjike, autoimune dhe malinje

Cvejoska Çollakovska: Shekulli 21 është shekulli i sëmundjeve...

Ngrohja globale dhe ndotja e ajrit janë një nga arsyet kryesore pse po rritet numri...

bg
Sa kafeinë ka në një filxhan kafeje, ndikimet në organizëm

Sa kafeinë ka në një filxhan kafeje, ndikimet në organizëm

Kafeja është pa dyshim një nga pijet më popullore në botë. Një filxhan ekspres apo...

bg
Pse prindërit duhet t’iu lexojnë libra fëmijëve që në moshë të hershme?

Pse prindërit duhet t’iu lexojnë libra fëmijëve që në moshë...

Pedagogë dhe psikologë të shumtë theksojnë se është e rëndësishme t’u lexoni fëmijëve...

This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.