SPORT

Federata e Futbollit të Italisë merr një vendim të rëndësishëm për VAR-in në Serie A

Federata Italiane e Futbollit (FIGC) përmes një deklarate ka njoftuar se klubet e Serie A janë të interesuar për idenë e lejimit të sfidave të VAR në ligë.

Me fjalë të tjera, skuadrat do të jenë në gjendje të kërkojnë një rishikim në terren nga gjyqtari.
Përveç kësaj, ata kanë vendosur që përdorimi i VAR do të intensifikohet nga tani deri në fund të sezonit, pasi skuadrat po hyjnë në një fazë vendimtare e cila do të jetë vendimtare për rezultatin.
Prandaj, Italia vazhdon hapjen e tyre ndaj teknologjisë, përcjell ORAinfo.

“FIGC ka interpretuar kërkesat e pranuara në javët e fundit nga klube të shumta në Serie A dhe ka informuar joformalisht FIFA-n për gatishmërinë e saj për të eksperimentuar me përdorimin e sfidës (ekipe që kërkojnë për rishikime në terren), në kohën dhe mënyrat që IFA përfundimisht vendoset”.

“Shoqata e Futbollit është e bindur që, duke vazhduar rrugën tashmë të ndërmarrë, futbolli mund të sillet në një dimension gjithnjë e më pranë miliona tifozëve, pa ndikuar në a..

Federata Italiane e Futbollit (FIGC) përmes një deklarate ka njoftuar se klubet e Serie A janë të interesuar për idenë e lejimit të sfidave të VAR në ligë.

Me fjalë të tjera, skuadrat do të jenë në gjendje të kërkojnë një rishikim në terren nga gjyqtari.
Përveç kësaj, ata kanë vendosur që përdorimi i VAR do të intensifikohet nga tani deri në fund të sezonit, pasi skuadrat po hyjnë në një fazë vendimtare e cila do të jetë vendimtare për rezultatin.
Prandaj, Italia vazhdon hapjen e tyre ndaj teknologjisë, përcjell KosovaToday.

“FIGC ka interpretuar kërkesat e pranuara në javët e fundit nga klube të shumta në Serie A dhe ka informuar joformalisht FIFA-n për gatishmërinë e saj për të eksperimentuar me përdorimin e sfidës (ekipe që kërkojnë për rishikime në terren), në kohën dhe mënyrat që IFA përfundimisht vendoset”.

“Shoqata e Futbollit është e bindur që, duke vazhduar rrugën tashmë të ndërmarrë, futbolli mund të sillet në një dimension gjithnjë e më pranë miliona tifozëve, pa ndikuar në autoritetin e gjyqtarit por më tepër duke i siguruar atij mjete konkrete”.

“Presidenti Gabriele Gravina gjithashtu ndau me hartuesin e ligës Nicola Rizzoli nevojën, tashmë të transferuar te gjyqtarët, për të intensifikuar përdorimin e rishikimeve në terren në raste të diskutueshme që bien në fushën e protokollit ndërkombëtar”, thuhet në deklaratë.

Sidoqoftë, siç u përmend në deklaratë, do të varet nga rregulloret ndërkombëtare nga IFA. Të paktën, Seria A e ka bërë të njohur për FIFA-n që klubet janë të gatshëm të testojnë sistemin e sfidave dhe ndoshta ta zbatojnë atë për mirë.

Me sa duket, VAR është këtu për të qëndruar dhe meqenëse Seria A ishte një nga ligat e para që e përdori atë, ajo vazhdon të jetë në këmbën e përparme. /KosovaToday/

Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

LAJME ME TE LEXUARA

Loading...
To Top